Weby upravené tak, aby byly srozumitelné i pro nevidomé a slabozraké. To je povinnost, kterou musí od 23. září splňovat všechny internetové stránky škol. A spolu s nimi také stránky dalších veřejných institucí. Úpravy nejsou složité, přesto mnoho webů stále tyto požadavky nesplňuje. Důležité je zveřejnit také takzvané prohlášení o přístupnosti.
Uživatel by ho měl za každých okolností snadno nalézt. Vhodné je proto umístit odkaz například do statického záhlaví či zápatí stránek.
Školy nemusí web zpřístupňovat celý. Platí, že školy a školská zařízení musí mít zajištěnu přístupnost, jen pokud jde o „informace o povinném subjektu“ dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Jinými slovy, dostupné vždy musí být takzvané „povinně zveřejňované informace“ (například název instituce, právní forma, nejdůležitější kontakty, fakturační údaje, klíčové dokumenty nebo používané předpisy).
Dále pak musí být přístupnost zajištěna třeba u přijímacího řízení (podmínky a kritéria pro přijetí, počty přijímaných žáků…), maturitních zkoušek (celkový časový harmonogram, vyučovací předměty…), výročních zpráv apod.
Na ostatní části stránek se povinnost nevztahuje, obvykle se ale úpravy i tak řeší komplexně.
Neděje se nic strašného. Pokud Vás některý z návštěvníků upozorní na nedostatek z hlediska přístupnosti, měli byste provést příslušné úpravy. Pravidelné kontroly (i na základě podnětů či stížností) provádí ministerstvo vnitra, konkrétně odbor eGovernmentu. Ten případně uloží škole, aby přijala opatření k nápravě. Nejsou určeny žádné finanční postihy, ale měli byste chyby ve stanovené lhůtě napravit.
Zdroj:
Ministerstvo vnitra ČR
Běžný uživatel na webových stránkách zásadní rozdíl nepozná, jelikož se změny odehrávají převážně na úrovni zdrojového kódu. Konkrétní požadavky jsou stanovené takzvanou metodikou WCAG 2.1. Vybíráme některé z nich: